Co by tomu řekli lidi?

Moje babička byla moudrá žena. Pocházela ze Slovenska, do Prahy přišla jako mladé děvče v třicátých letech minulého století. Do služby. Umíme si to dnes představit? My, starší, snad trochu ano, ale mladší generace, ta už těžko.

Babička byla ráda, že měla kde hlavu složit, práce se nebála a těch pár korun se hodilo. Prala, žehlila, uklízela, vařila. Posluhovala, sloužila. S pokorou, s vděčností. Z toho, co jí zbylo, podporovala ve svém vzdáleném domově ovdovělou maminku a čtyři sourozence.

Sama se odhodlaně protloukala, nic jiného jí nezbývalo. S hlavou skloněnou, s poslušností a bez odmluvy vykonávala to, co jí bylo uloženo. Pečlivě, do puntíku, vždy v čas, v pořádku a bez chyby plnila přání svých zaměstnavatelů.

V tom cizím světě, daleko od domova, bez přátel a bez rodiny se tehdy musela spoléhat jen sama na sebe. Na své ruce, svoji pracovitost, smysl pro pořádek a zodpovědnost. To, co ji dělalo samu sebou, bylo tehdy potřeba někam ukrýt. Hluboko, do nitra. A ve chvílích, kdy se smutku, stesku a touze po domově už nedalo odolat, tehdy zvala své city k sobě.

Aby aspoň na chvíli utěšila samu sebe. Aby aspoň na pár minut spočinula v klidu a objetí vlastní přirozenosti. Práce jí nevadila, o to tady nešlo. Služba byla služba, ale nebyla babiččinou přirozeností. Byla nutností, aby bez nadsázky tehdy přežila nouzi a bídu, která v době hodpodářské krize byla všudypřítomná.

Nejspíš tehdy babička v sobě potačila kus sebe samé. Tu svobodnou a přirozenou část, která každému z nás dává volnost v myšlení, jednání a prožívání. A snad tehdy v ní vznikl zárodek věty, kterou pak až do konce svého života velmi často používala.

„Co by tomu řekli lidi?“

„Jaký lidi? Co by řekli? Co je komu do toho! Do čeho? Do všeho, co já dělám!“ Chce se mi křičet a vášnivě vypouštět páru nad takovou blbostí.

Dělávala jsem to dřív, jako slečna i jako dospělá žena. Babičku jsem milovala, ale tahle její věta mě vytáčela. Mnohokrát jsem necitlivě zvyšovala hlas na tu moji milou stařenku ve snaze jí přeci sakra ukázat, jak moc se plete, jak je prostě úplně mimo mísu. Silou mládí, neuvědomělou umanutostí dospělosti jsem se snažila slepě obrátit babičku na „víru pravou“. Zase jsem jednou páchala dobro.

Jen se koukla, upřela na mě své hluboké šedomodré oči a věděla své. Věděla? Ano, věděla. Byla to její pravda, víra. Dnes bychom učeně řekli „programový model chování“. Moje babička s takovým „modelem“ žila skoro do osmdesáti, kdy ji zradilo srdíčko. Z pohledu dnešní psychosomatiky ukázkový příklad.

Do osmdesátky mám ještě daleko a jsem rozhodnutá, že já svoji babičku v tomhle směru rozhodně překonám. Chce to drobnost, maličkost.

Není to tak dávno, co jsem si s plnou parádou uvědomila, jak hluboko mám i já v sobě uloženu tu nenáviděnou větu. Dokázala se, mrška, přetavit do jiné podoby, jiných témat, modelů, ale ve skutečnosti to není nic jiného.

Za každou myšlenku, kdy nedělám to, co bych chtěla dělat a podřizuji se obecnému řádu, pravidlům, názorům a zvykům, si jednoduše dosadím „ty lidi“. V každém činu, ve kterém mi není dobře, v čemkoli se necítím a co dělám jen z vůle někoho nebo něčeho jiného, tam jednoduše průzračně září cizí názor. Každý krok, který mě odvádí od vlastní přirozenosti, touhy a podstaty, je veden tím „co se má“.

S vděčností vzpomínám na milovanou babičku. A na všechny ty, kteří tu byli přede mnou a otiskli ve mně své stopy. Ať jsou jakékoli. Ty dobré mě přirozeně vedou životem a dávají sílu změnit ty, které mi způsobují potíže a těžkosti.

Změna se dá udělat vždycky, takže nakonec je všechno tak nějak v pořádku. Mějme v úctě naše předky a věřme si, že když přijde ta správná chvíle, můžeme přetvořit tu část jejich odkazu, která nám už neslouží a je pro nás k nepotřebě.Žádné komentáře:

Okomentovat