Kašlu na spokojený život !

To jsem se zase rozjela!

Ne, vážně. Pozastavuju se nad všemi těmi návody, radami, prohlášeními: „Chcete být šťastní? Chcete být spokojení? Nechcete se už nikdy trápit tím či oním? Mám pro Vás úžasnou radu, návod, terapii, .......! Stačí když.....“

Určitě to znáte, dosaďte si sami. Na sociálních sítích takové hlášky prožívají epidemii, vyskakují ze všech stran, hemží se a poutají usilovně naši pozornost. To je právě to! To mi na tom vadí. Cítím v tom stopu ovlivnění, nepřirozenosti. Příliš mnoho růžové, příliš mnoho sluníčka. Instantní řešení.
Nasypat, zamíchat, spolknout a skoro okamžitě je z vás jiný člověk. Jo a ještě zaplatit.

„Už tolik a tolik lidí využilo naši metodu. Připoj se k nám a budeš spokojený(á), uvidíš, jak se ti rázem změní život.“ No, neberte to. Když ty počty jdou do set a někdy tisíců těch nejspokojenějších lidí na světě. A tykání je fajn, to jsme si hned všichni tak nějak blíž, že jo. Sice vůbec nevíte, kdo je na druhé straně, ale co, když máme ten společný zájem, tak jsme vlastně kámoši.

Vůbec se nechci nikoho dotknout a dělím se jen o svůj vlastní názor. Třeba zrovna to, že mi tohle vadí, mě má něco naučit. Třeba jsem nafrněná, uzavřená, protivná a nekomunikativní osoba, které vadí, že se druzí kámoší na potkání, chtějí být spokojení a už se touží nikdy ničím netrápit. Nebo jsem morous, hnidopich a asociál, který přeje všem jen to nejhorší, pokud se jemu zrovna moc nedaří. Taky se ve mně může skrývat hádavá ženská, která jen číhá na příležitost, jak se do někoho navézt, naštvat ho a už se chystá do boje za svoji pravdu! Nebo to může být od každého trochu a já s klidem říkám, proč ne!

Aktuálně právě teď bych zrovna aspoň kus, aspoň chvíli, pár dní, i pár hodin spokojeného života brala. Přes to neberu nadpis článku jako rouhání :-). Je to můj vlastní úlevný výkřik nad všemi klišé, pozlátky, sluníčkovými kecy, jednoznačnými pravdami a zaručenými a hlavně nevyžádanými radami.

A nejvíc, úplně nejvíc mě vytáčí věta: „Nač hledat jinde, všechno máme ukryté v sobě.“ Proč? Protože je to pravda :-). Jenže ono záleží na tom, kdy, jak a v jaké situaci vám to kdo řekne.

Když jsem byla fakt v háji, v opravdu zoufalé situaci, tak mi tahle hluboká, vzácná a svatá pravda byla vážně k ničemu. Ze všeho nejvíc jsem potřebovala obejmout, pohladit, vybrečet se nebo se vyzuřit. Potřebovala jsem čas na výdech, nádech. Potřebovala jsem moře času, síly, naděje, víry a pochopení, abych došla k tomu, že tomu tak opravdu je. Abych tomu uvěřila.

A jak tak brouzdáte tím časem, padáte a zase vstáváte, brečíte, zuříte a dýcháte, občas si všimnete, že se tu a tam mihne něco jiného. Záblesk, neuchopitelný pocit, zrnko víry a stopa naděje. Někdy si toho ani všimnout nestačíte, jen cosi proběhne, něco ťukne a je jinak. Jste vděční, když se najde přítel, který pomůže. Vlastní zkušeností, pouhou přítomností, nasloucháním i případnou radou. Máte štěstí, potkáte-li průvodce, který vás vezme za ruku, ukáže směr, pozastaví vaši zoufalou snahu, chtění a ukáže, jak uvolnit ten děsný tlak, který si na sebe sami vytváříme. Jen nás vezme za ruku a kousek cesty jdeme společně.

Ano, všechno máme v sobě ukryté. Nenávist i lásku. Smích i žal. Radost i bolest. Jistotu i pochybnosti. Otázky i odpovědi......Všechno k sobě patří, souvisí a nelze oddělit. Jedno střídá druhé a nic není napořád. Ani štěstí, ani nesnesitelná bolest. Všechno se jednou promění a najde k sobě tu druhou půlku.

Až když mi tohle na vlastní kůži došlo, až když jsem dostala šanci se zvedat z hlubin bolesti, smutku, vzteku, obviňování a litování, teprve tehdy jsem si dokázala všimnout toho jemného ťukání. Těch náznaků. Špitnutých odpovědí na vykřičené otázky. Nikdo druhý se mnou nebyl, nikdo mi nic neradil, nikdo nepomáhal. Po kouskách jsem chytala to, „co je jinak“. Ve svých bdělých nocích, prospaných dnech. A trvalo mně, zabedněnci, celkem dlouho, než mi došlo, že to ťukání je moje vlastní. Že jsem to JÁ. Že TO opravdu mám v sobě.

Naděje dostala konkrétní obrysy a víra mě objala a už nepustila. Stále se mnou bývá bolest, smutek, vztek i lítost. Nejsem z nich nadšená, klidně bych se bez nich obešla. Jen už vím, že když vydržím a nezaženu je, časem se ozve ťukání. A já se snažím ho nepřehlédnout, pustit dál a být s ním. Má kouzelnou moc. Dokáže totiž, že si všimnu jinakosti, změny, obratu. Povolení tlaku, opuštění snažení a chtění. Umí ještě víc. Ví, jak pozvat radost, užít si úlevu, prožít odpuštění, přijmout lásku.

A v tu chvíli, třeba krátkou, tehdy jsem spokojená. Příště bude třeba delší a až se s mým ťukáním naučím víc kámošit, až ho víc poznám, najdu v sobě o chlup víc trpělivosti, tehdy bude těch spokojených chvil víc.

Nemám vůbec nic proti jakékoli metodě, která dokáže pomoct. Sama jsem některé z nich vyzkoušela. Je rozhodně správné, že tu jsou a můžeme si vybírat. Je jich mnoho, různí lidé s nimi různě zachází a nakládají.

A nemám taky nic proti spokojenému životu. Proč ne? Jen to instantní kámošení není nic pro mě :-).

Žádné komentáře:

Okomentovat